Budowa bloku ZBM TBS

Budowę pierwszego bloku w Suwałkach na zasadach towarzystwa budownictwa społecznego rozpoczęto jesienią 2016 roku. Według planów pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do niego w III kwartale 2017 roku.


Teren, na którym zostanie wybudowany blok

Budowa takiego bloku i utworzenie Suwalskiego Programu Budowy Mieszkań dla Młodych to odpowiedź miasta na potrzeby mieszkańców, którzy nie mogli do tej pory uzyskać kredytu bankowego na zakup mieszkania lub nie kwalifikowali się do uzyskania pomocy z rządowego programu dofinansowań.

Aby do tego mogło dojść, pod koniec 2015 roku decyzją suwalskich radnych dotychczasowa spółka Zarząd Budynków Mieszkalnych została przekształcona w spółkę działającą na zasadach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dzięki temu przekształceniu nowa spółka może pozyskiwać środki z preferencyjnych kredytów i budować nowe mieszkania.Wizualizacje planowanego bloku

Budynek będzie położony pomiędzy budynkami pokoszarowymi przy ul. Pułaskiego 24 E i 24 F w pobliżu Suwalskiego Ośrodka Kultury i Aquaparku. Wybudowany obiekt będzie miał trzy klatki. Parter budynku wykonany zostanie z cegły klinkierowej nawiązującej do sąsiadujących obiektów. Reszta budynku zaprojektowana została w jasnych odcieniach.

W sumie w bloku znajdzie się 48 mieszkań o powierzchni od 45,5 do 65,5 metrów. Wśród nich będzie 16 dwupokojowych lokali i 32 trzypokojowe. Na terenie nieruchomości przewiduje się zieleń rekreacyjną, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe i ścieżki pieszo-rowerowe.

Według włodarzy miasta, budowa takiego bloku to szansa na własne mieszkanie dla młodych suwalczan, którzy do tej pory nie mogli uzyskać kredytu bankowego lub nie kwalifikowali się do uzyskania pomocy z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Stąd w Urzędzie Miasta zrodził się pomysł budowy miejskiego bloku z mieszkaniami na wynajem, które po kilkunastu latach spłacania stałyby się własnością wynajmującego.

Pierwszeństwo w wynajęciu i kupnie lokalu mieszkalnego z zasobu Spółki będzie przysługiwało studentom i absolwentom uczelni do 30 roku życia, rodzicom do 35 roku życia, którzy ubiegali się o lokal komunalny, niepełnosprawnym i nie posiadającym prawa do lokalu lub domu.