Dostawa śmigłowca do suwalskiej bazy LPR

Nowy śmigłowiec (fot. UM Suwałki)

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Suwałkach wzbogaciło się o nowy sprzęt. We wtorek, 15 lutego 2011r., w bazie suwalskiego LPR Cezary Rzemek, Wiceminister Zdrowia przekazał nowy Eurocopter. W uroczystości wzięli udział, Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałki, Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Robert Gałązkowski, Dyrektor LPR, Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski oraz radni sejmiku wojewódzkiego.

Śmigłowce typu EC135 użytkowane przez LPR spełniają wysokie wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa obowiązujące lotnicze służby medycznej. Helikoptery cechuje wszechstronność i zdolność do wykonywania lotów w trudniejszych warunkach i w nocy, co w połączeniu z ich udowodnioną sprawnością i osiągami sprawia, że są to doskonałe maszyny do zastosowania w misjach ratownictwa medycznego.

Z tej okazji, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, wręczył: Cezaremu Rzemka, Wiceministrowi Zdrowia, Robertowi Gałązkowskiemu, Dyrektorowi LPR oraz Szczepanowi Kierzkowskiemu, Dyrektorowi Regionu Północ SP ZOZ, specjalnie przygotowane na tę okazję grawertony.

Lekki dwusilnikowy EC135 urósł do rangi najchętniej wybieranego śmigłowca na świecie do zastosowania przez medyczne służby ratunkowe. Ponad 800 tych śmigłowców zostało dostarczonych do 160 klientów w 40 krajach od momentu wprowadzenia tego modelu na rynek w połowie 1996 roku. EC135 ma 63-procentowy udział w rynku dla tej kategorii statków powietrznych.

Po zakończonej uroczystości, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski zostali zaproszeni przez załogę suwalskiego LPR na krótki przelot nowym śmigłowcem nad Suwałkami.

Suwalską bazę LPR utworzono 4 czerwca 2005 roku. Suwalski samorząd zainwestował w w jej funkcjonowanie 211 000 złotych. Miasto Suwałki przekazało również 0,6 ha ziemi w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego od lat suwlskiego lotniska.

W tym roku rozpocznie się również budowa bazy suwalskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zostanie wybudowany hangar oraz specjalna stacja paliw dla śmigłowca. Koszt inwestycji będzie wachał się w przedziale 5-6 mln złotych.

żródło: UM Suwałki