Transport Miejski

Od października 15 nowych, niskopodłogowych autobusów
15 nowych, niskopodłogowych autobusów w październiku wyjedzie na ulice Suwałk. Umowę na zakup nowych maszyn komunikacji miejskiej podpisały dziś z wykonawcą władze Suwałk. Przetarg na ich dostarczenie wygrała firma Mercedes, która zaproponowała cenę niespełna 13 milionów złotych. Laszlo Rakasz, dyrektor ds. Strategii EvoBus dostawcy autobusów zapewnił że suwalczanie będą zadowoleni z nowych pojazdów. Józef Gajewski, prezydent Suwałk powiedział Radiu 5, że w ramach projektu zakupiony zostanie pojazd pogotowia technicznego oraz samochodu wsparcia logistycznego, a także wyremontowane zostaną przystanki i budynek ZKM. Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach dysponuje 37 autobusami. W ubiegłym roku miasto nabyło 12 autobusów marki Crossway. Janusz Krzyżewski, dyrektor ZKM w Suwałkach dodaje, że nowe maszyny czynią suwalski tabor jednym z najnowocześniejszych na wschód od Wisły, a średnia wieku pojazdów komunikacji miejskiej nie będzie przekraczać 3 lat.

Zakup nowych autobusów przez PKS Suwałki
Z myślą o pasażerach korzystających z naszych usług, którym chcemy zapewnić coraz wyższe standardy usług zakupiliśmy następnych sześć nowych autobusów turystycznych marki Mercedes Benz.


W ciągu roku nasz tabor wzbogacił się o:

- dwa autobusy marki Volvo;

- cztery autobusy marki Mercedes Benz typu Tourismo;

- jeden autobus Mercedes Benz typu Travego;

- cztery autobusy marki Mercedes Benz typu Intouro;

- dwa autobusy Mercedes Benz typu Solina;Zakup 12 autobusów przez PGK Suwałki
W ramach projektu pod nazwą ,,Modernizacja systemu transportu publicznego miasta oraz gminy Suwałki” miasto Suwałki otrzymało dofinansowanie na:

- zakup 12 nowych niskopodłogowych autobusów miejskich
- zakup i montaż 20 wiat przystankowych
- budowa 11 zatok autobusowych
- modernizacja 8 zatok autobusowych (w tym 5 jako koszt niekwalifikowany)
- wydłużenie linii komunikacji autobusowej o 15 km

Wartość całkowita projektu to 11.259.275,59zł.
źródło: www.um.suwalki.pl

źródło zdjęć: phototrans.eu

Nowoczesny holownik MAN trafił do Suwałk
Zakup holownika firmy MAN jest częścią projektu mającego poprawić funkcjonowanie transportu publicznego w mieście. Samochód wsparcia technicznego kosztował niemal 1,2 mln złotych. To nie koniec zmian w suwalskim PGK - wkrótce nad Czarną Hańczą pojawi się też 15 nowiutkich autobusów.

Nowy wóz pomocy technicznej został zaprezentowany na placu przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się z udziałem przedstawiciela firmy MAN. Artur Gałęcki przekazał kluczyki do holownika i miniaturkę ciągnika siodłowego MAN pełniącemu obowiązki prezydenta Suwałk Wiesławowi Stelmachowi. Ten z kolei kluczyki wręczył Januszowi Krzyżewskiemu, prezesowi PGK w Suwałkach, który oficjalnie uruchomił samochód wsparcia technicznego. Dalej poszło już z górki. Holownik został od razu przetestowany. MAN musiał poradzić sobie z awaryjnym Jelczem i koniecznością odholowania starego autobusu do bazy PGK przy ulicy Sejneńskiej.

Tabor w Suwałkach jest sukcesywnie „odmładzany”. Nowe Mercedesy już przyjechały do Suwałk, w tej chwili czekają na rejestrację. Upłynie jeszcze trochę czasu zanim wyjadą na ulice miasta. Na razie suwalczanie mogą cieszyć się z zakupu holownika. Samochód kosztował 1 143 000 zł. Jak podkreślił Wiesław Stelmach, pełniący obowiązki prezydenta Suwałk – zakup pojazdu został dofinansowany z Unii Europejskiej w 85 proc.

Janusz Krzyżewski, prezes PGK w Suwałkach jest przekonany, że nowy holownik MAN poprawi bezpieczeństwo na drogach miasta i gminy. Samochód będzie wykorzystywany m.in. podczas interwencji na drodze krajowej nr 8, na której bardzo często dochodzi do wypadków. Nowoczesny i profesjonalny pojazd to kolejny krok w kierunku zmiany wizerunku Suwałk. Prezes PGK - oprócz zakupu nowych autobusów, holownika firmy MAN - jako składowe sukcesu wymienia również modernizację zatok autobusowych, a niebawem pojawienie się tablic elektronicznych z rozkładem jazdy. - Jesteśmy w II połowie XXI wieku – mówił w czwartek z przekonaniem prezes Krzyżewski.

Pierwsza dostawa nowych autobusów

Dnia 1 października 2012r. odebraliśmy 2 sztuki nowych autobusów ISUZU Turquoise. Jest to pierwsza dostawa z 10 autobusów. Kolejne 3 sztuki będą przyprowadzone do końca listopada, a nastepne 5 sztuk na przełomie marca i kwietnia.

Autobusy posiadają 30 miejsc siedzących dla pasażerów. Wyposażone są w klimatyzaję, wygodne fotele odchylane i przesuwane na bok.

Zakup został sfinalizowany przy wykorzystaniu pomocy finansowej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

źródło: pkssuwalki.pl


PKS kupił dwa autobusy
Dwa używane, duże autobusy marki volvo zakupił suwalski PKS. Maszyny będą obsługiwać dalekie trasy do Wrocławia i Gdańska. Oba kursy cieszą się dużym zainteresowaniem pasażerów. Zdarzały się nawet sytuacje, że w dotychczas używanych autobusach brakowało miejsca dla wszystkich klientów, dlatego szefostwo PKSu zdecydowało się na zakup większych maszyn. Zakupione volvo mogą zabrać na pokład jednocześnie 59 osób. Oba autobusy liczą sobie po 5 lat i mają po 230 tysięcy przebiegu, co odpowiada 30 tysiącom przebiegu w samochodzie osobowym. PKS za każdy pojazd zapłacił 450 tysięcy złotych. Jak mówi Leszek Cieślik, prezes PKSu, to okazyjna cena, bo nowe tej klasy maszyny kosztują ponad milion złotych za sztukę. Zakup został sfinansowany ze środków własnych przewoźnika. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży gruntów PKSu w Augustowie. Warto dodać, że przewoźnik nie planuje podwyżek cen biletów. Podwyżek pensji nie mieli też kierowcy, ale prezes przypomina, że na koniec roku każdy pracownik dostał nagrodę.

źródło: radio5.com.pl

Zdjęcia z lipca 2014 roku

(fot. um.suwalki.pl)

Prezydent Suwałk przekazał 31 lipca 2014 roku Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej oraz Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury dwa nowe autobusy marki Mercedes służące do przewozu osób niepełnosprawnych. Auta zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Samochód, który został przekazany Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej kosztował blisko 235 tysięcy złotych. Dofinansowanie z PFRON to aż 51% kwoty. Samochód ma 20 miejsc siedzących i jest przystosowany do przewozu 2 osób na wózkach inwalidzkich. Mercedes Benz Sprinter 516 cdi jest także wyposażony w podnośnik, który umożliwia wjazd wózka do środka auta.

Suwalski Ośrodek Kultury, otrzymał natomiast Mercedesa Benz Sprinter 519 cdi. To 24 osobowe auto, które na swój pokład za pomocą wbudowanego podnośnika może zabrać 2 osoby na wózkach inwalidzkich. Wartość samochodu to blisko 295 tysięcy złotych. Dofinansowanie z PFRON sięgnęło aż 60%.

- Dzięki nowym autom PGK i SOK będzie mogło świadczyć usługi na rzecz osób niepełnosprawnych na jeszcze wyższym poziomie niż do tej pory – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Firma PGK zajmuje się głównie dowozem dzieci niepełnosprawnych do szkół oraz mieszkańców Suwałk do przychodni. SOK natomiast będzie mógł zabrać niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta na wydarzenia kulturalne, które organizuje na terenie całego miasta – dodał Prezydent Suwałk.

źródło: um.suwalki.pl

Nowy zakup PKS Suwałki

PKS Suwałki w dniu 19 lutego odebrał fabrycznie nowy wyprodukowany na zamówienie 3-osiowy autobus marki Volvo 9700 B11R. Autobus kosztował ponad milion złotych i będzie najprawdopodobniej obsługiwał połączenie Suwałki – Warszawa – Wrocław, a w sezonie letnim wycieczki.

Prezentacja autobusu odbyła się w czwartek z udziałem przedstawiciela firmy Volvo, przewodniczącej rady nadzorczej PKS w Suwałkach S.A. oraz zaproszonych gości.

Jest to już drugi autokar Volvo 9700 zakupiony w ostatnim czasie przez PKS Suwałki – wcześniejszy model Volvo 9700 jest 2-osiowy i posiada 12 metrów długości.

Nowy autobus posiada 61 miejsc siedzących dla pasażerów. Wyposażony jest w barek, toaletę, sprzęt audiowizualny. Fotele są odchylane i rozsuwane. Dodatkowo autobus posiada gniazdka 230V udostępnione podróżnym.

źródło. pkssuwalki.pl, infobus.pl

Zakupiony w lutym 2015 roku Volvo 9700 B11R