Wielofunkcyjny plac miejski na osiedlu Północ

Zdjęcia placu wielofunkcyjnego z września 2015

Wielofunkcyjny plac miejski na osiedlu Północ powstał w latach 2014-2015 za kwotę blisko 3 mln zł.

Po metamorfozie terenu w kwartale ulic Pułaskiego, Świerkowej, Jana Pawła II i Lutostańskiego w drugiej dekadzie XXI wieku i powstaniu tam nowoczesnej zabudowy stało się jasne, że teren między Aquaparkiem a nowo powstałym hotelem Loft 1898 wymaga zagospodarowania. Władze miasta dostrzegły potrzebę stworzenia tam miejsca rekreacji dla mieszkańców tej części osiedla Północ

W 2014 roku Magistrat zapowiedział wybudowanie w tym miejscu wielofunkcyjnego placu, ze strefami przeznaczonymi dla różnych grup wiekowych. Według planów taki plac miałby być miejscem, które zintegruje wszystkich mieszkańców.

Inwestycja została przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy z nich został wykonany w ramach zwycięskiego projektu w Suwalskim Budżecie Obywatelskim 2014. Wówczas pod koniec 2014 roku za prawie milion złotych powstał plac zabaw dla dzieci i tor linowy. Większy zakres prac objął drugi etap inwestycji, który zrealizowano w 2015 roku. Jego realizacja kosztowała blisko 2 mln zł. Wtedy wybudowano m.in. strumyk, plac do ćwiczeń i ścianki wspinaczkowe.

Wizualizacje placu rekreacyjnego

Każda strefa placu jest wyposażona w sprzęt dedykowany dla poszczególnej grupy wiekowej. Na placu znajduje się strefa dla najmłodszych z placem zabaw i tor linowym, strefa dla młodzieży m.in. z torem sprawnościowym i urządzeniami do wspinaczki oraz strefa seniora wyposażona w przyrządy do ćwiczeń. Nie zabrakło także ławek oraz stolików do gry w szachy i chińczyka. Plac zabaw jest ogrodzony, a cały teren - oświetlony i monitorowany.

Jedną z największych atrakcji powstałego placu jest wodny strumyk. Wzdłuż sadzawki o długości ponad 80 metrów rozciągają się rośliny i drewniane ławeczki. Wieczorami strumyk jest podświetlany.