Umowy na ponad 59 mln zł dofinansowania podpisane

inwestycje.suwałki.org - Suwalskie InwestycjeUmowy na rekordowe dofinansowanie budowy dróg w Suwałkach z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa na lata 2014 – 2020 podpisały w czwartek (17.08) w Urzędzie Miejskim w Suwałkach władze miasta i województwa podlaskiego.

źródło: materiały prasowe UM Suwałki

W spotkaniu wzięli udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno, Wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Wiesław Stelmach, Skarbnik Miasta, naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego, Tadeusz Niedźwiecki, prezes Oleckiego Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego i dziennikarze.

Rekordowe dofinansowanie to kwota ponad 59 mln zł. Wnioski o unijne pieniądze dotyczyły: przebudowy ulicy Sejneńskiej i budowy zupełnie nowych dróg: przebicia ulicy Sejneńskiej do ulicy Utrata z nowym mostem i tunelem pod torami, przebiciem ulicy Leśnej do ulicy Utrata oraz budowy Armii Krajowej na odcinku od ulicy Pułaskiego do ulicy Północnej.

– To historyczny moment. Suwałki nigdy nie otrzymały tak dużych pieniędzy, nie tylko na inwestycje drogowe, ale nawet na inwestycje kubaturowe. To są olbrzymie środki – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta. – W wyniku realizacji tych czterech zadań inwestycyjnych, całkowicie zmieni się układ komunikacyjny naszego miasta. Do Suwałk trafiło ponad 59 mln zł. Za sprawą tego dofinansowania statystyczny suwalczanin otrzymał dziś 850 zł na te inwestycje drogowe. Oczywiście jest to wielka sprawa. I jest to dowód tego, że władze województwa podlaskiego traktują miasto Suwałki jako poważnego partnera, który jest w stanie realizować tak duże przedsięwzięcia inwestycyjne. W tym miejscu dziękuję za to zaufanie – dodał Prezydent.

Stosowną uchwałę o przyznaniu pieniędzy Zarząd Województwa Podlaskiego podjął w lipcu. W ubiegłym tygodniu – 9 sierpnia wykonawca dwóch z dofinansowanych inwestycji – Oleckie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe odebrał place budowy. Lada dzień zostanie także podpisana umowa na dwa kolejne zadania.

– Musimy dbać o wszystkie miasta naszego województwa, stąd nasze wsparcie dla inwestycji w Suwałkach – mówił podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Do Suwałk trafia imponująca kwota. Gratuluję Prezydentowi Miasta Suwałki i samorządowi, że przygotował takie projekty, że już wcześniej zostały rozstrzygnięte przetargi, że inwestycje zostały dobrze przygotowane. Dzięki temu będą mogły być szybko zrealizowane. Mam nadzieje, że zostaną one oddane do użytku w terminie, tego oczekuje i zarząd, i na pewno mieszkańcy Suwałk. To ważne drogi i bardzo dobrze spożytkowane pieniądze. Samorząd Suwałk i Zarząd Województwa od wielu lat bardzo dobrze współpracują na wielu płaszczyznach. Bardzo sobie cenię tę współpracę – dodał Marszałek.

Wszystkie prace budowlane zakończą się jesienią 2018r. To największe do tej pory inwestycje drogowe w Suwałkach, planowane z tak dużym rozmachem.

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim władze miasta, województwa podlaskiego i wykonawca wbili na placu budowy przy ul. Leśnej symboliczne łopaty pod jedną z czterech dofinansowanych inwestycji – przebudowę fragmentu właśnie ulicy Leśnej z przedłużeniem do ulicy Utrata.

źródło: materiały prasowe UM Suwałki